Doğa

Sabun Otu Nedir

Geçen yaz çocuklara  sabun otunu gösterip  hadi ellerinizi yıkayın dediğimizde şaşkın bakışlarıyla karşılaşmıştık , sonra şaşkınlıkları mutlu gülücüklere dönüştü ,ellerini su ve sabun otuyla köpürtüp  birbirlerine göstererek epey bi eğlenmişlerdi 🙂

Sabun otu  iyi bir temizleyicidir, ayrıca tamamen  doğal ve bitkisel terimine de uygundur. Sabun otu ,sabun çiçeği, köpürgen ,karga sabunu  gibi isimleriyle de anılır. Sabun otu, döktüğü tohumlarla çoğalır. Sulak ve nemli yerlerde  yabani olarak yetişir. Ama isterseniz doğada kendiliğinden yetişen bu bitkiyi , tohumlarını tedarik ederek bahçenizde de yetiştirebilirsiniz.
     Sabun otu  bitkisinin gövde, yaprak, çiçek ve en çok da köklerinde saponin adlı madde ile ayrıca zamk, reçine, uçucu ve sabit yağlar bulunur, içerdiği saponin nedeniyle bitkinin kök ve diğer kesimleri suyla çalkalandığında sabun gibi köpürür. Zaten bu özelliğinden dolayı sabun otu ismini almıştır ve eskiden kumasların kir ve lekelerinin temizlenmesinde kullanılmıştır.

Doğada aç kalmak mümkün olmadığı gibi kirlide kalamazsınız 🙂  Sabun otunun en kısa sürede sizinde karşınıza çıkmasını yada yetiştirmenizi dilerim…..

 

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close