Anasayfa » Sirkeler » Nar Sirkesi Nasıl Yapılır

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır

Ben tüm sirkelerimi tek metotla yapıyorum.Baştan değişik metodlar denedim.

Ama en sağlıklı ve keskin  sirkeyi  bu metotla elde ettim.İşte tarifim:

Muhakkak başlangıç tarihimi ve hangi meyvanın sirkesi olduğunu  etikete yazıp kovanoza yapıştırıyorum.Takip etmek açısından faydalı oluyor,sizde uygulayabilirsiniz.

  • 5 kg lık cam kavanoz
  • İçme suyu
  • 2-3 kg nar
  • Sirke anası ,yoksa fermente olmuş doğal sirke, oda yoksa bal
  • İlk sirke mi kurarken evde bal vardı, ben sirke kurmaya balla başladım. Beş kg lık kavanoza üç çorba kaşığı koydum. Süreç tamamlandığında hem sirke anam oluştu, hemde fermente olmuş doğal sirkem vardı. Şimdi her sirkemden oluşmuş  sirke anam olduğu için yeni sirke hazırlarken  sadece sirke anası kullanıyorum. Dediğim gibi bu üçünden birini kullana bilirsiniz…
 • Ama en verimli  ve en keskin sirkenin sirke anasıyla olduğunu tespit ettim.Sirkesini yapmak istediğiniz meyvelerin organik olmasına dikkat edin. Meyveleri kabuklarıyla kullandığımızdan ilaçsız ve mumsuz olmalı. Yıkadığımız meyvelerin tamamen kurumasını sağlayalım. Sonra küçük parçalara ayıralım. Ben Cam kavanozun yarısı kadar kurmak istediğim meyveyi koyuyorum, üzerine içme suyu ilave ediyorum. Sirke anasını koyuyorum. Kavanozda fermantasyon başladığında taşma olmaması için suyu tam doldurmuyorum. Yaklaşık dört beş parmak altında bırakıyorum. Ve üzerini bir tülbentle örtüyoruz. Sonra 15-20 gün sabah akşam karıştırıyorum.
 • Meyveler üstte olduğundan karıştırmazsanız küflenme olabilir. Özellikle buna dikkat edelim. Yoksa meyvelerin suyun dışında kalan kısımları küflenir ve atmak zorunda kalabiliriz.Sonra meyveler  yavaş yavaş kavanozun dibine doğru çökmeye başlıyor. Tamamen dibe çöktüğünde karıştırmayı  bırakıyoruz. 15-20 gün sonra  kavanozun üzerinde sirke anası, sirke kurtçukları ve sirke sinekleri oluşuyor… Sonra oluşan sirke anası da dibe çöküyor, bundan 15-20 gün sonra sirkenizi süzebilir siniz. Toplam süreç yaklaşık iki yada üç ay…
 • Kışın  ortam soğuk olduğu için dahada uzun sürebiliyor.Sirkeyi ne kadar uzun zaman bekletirseniz o kadar iyi olur. Süzerken sirke anamızı fazla zarar vermeden alıyoruz, onunla hemen yeni bir sirke kurabiliriz. Eğer kullanmayacaksak bir miktar üzerine sirke ilave ederek ağzı kapalı bir kapta karanlık serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğümüz meyveleri atıyoruz,tekrar kullanmıyoruz.
 • Sirkenizi tattığınızda keskinliği iyiyse bir çay kaşığı kaya tuzunu fermantasyonu kesmek için ilave ettikten sonra sirkenizin ağzını sıkıca kapatıp serin karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Eğer keskinliği az ise tekrar cam kavanozuna döküp ( meyve posasını muhakkak atın  tekrar içine koymayın ) sirke ananızı da ilave edip üzerini tülbentle kapatıp   sirke keskinliği oluşana dek, bir  kez daha bekletmeye devam edebilirsiniz.
 • Birde ne kadar iyi süzerseniz süzün evde yaptığımız sirkeler hazırlar kadar net ve parlak olmaz. Bir miktar tortu muhakkak kalır, oda zamanla dibe çöker. Genelde az meyve  ve çok su kullanıldığında,yada ekşi meyvelerde sirkeleşme geç olabiliyor… Diğer yazılarımda süreçlerini resimlediğim sirkelerin yapılış aşamalarını daha ayrıntılı görebilirsiniz. Afiyet ve şifa olsun….
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakkında Çiftlik hayatı

9 yorum

 1. bahtiyar baysan

  Sirkesi yapılan malzemenin posası işe yarar mı?

  • Çiftlik hayatı

   Bahtiyar bey merhaba
   biz posaları sadece, bahçemizde diğer gıda ve bitki atıklarımızı biriktirdiğimiz kompost hazırlama bölümünde değerlendiriyoruz.

 2. nar sirkesi yapmak için kurdum ama bir süre sonra köpürmeye başladı ben gene her gün sabah akşam karıştırıyorum bu köpürmesi normal mi yoksa atayım mı

  • Çiftlik hayatı

   Merhaba , köpürmenin başlaması alkol fermantasyonunun başladığının göstergesi,normal ve beklenen bir süreç.Karıştırmaya devam edin,bir süre sonra narlar yüzeyden dibe çökmeye başlayacak ve asit fermantasyonu başlayacaktır. Alkol kokusu asit kokusuna dönüşecektir.Süreci takip etmeye devam edebilirsiniz.Sağlıklı iyi günler dileriz.

   • Sirke anasını nerden bulabilirim. Yani nerde satılıyor

    • Çiftlik hayatı

     merhaba, bloğumuz sadece bilgilendirme amaclı olduğu için, ürün tedariki ve satış konusunda ne yazık ki yardımcı olamıyoruz.
     Sirke yaparken ana amacımız her iki fermentasyonunda sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi.Eğer kullanacağınız meyvelerin şeker oranı yeterli,bulunduğu ortam ve sıcaklık uygun ise hiçbir şey ilave etmeseniz de bu süreç zaten işleyecektir. Biz bu sürecin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmak ve hızlandırmak için sirke anası,doğal yolla fermente olmuş sirke yada gerekli gördüğümüz durumlarda bazı sirkelerimizde bal kullanıyoruz. Eğer ilk kez sirke yapacaksanız balla başlayabilirsiniz.

     • SİRKE ANASIYLA KURULAN SİRKELERDE HER GÜN KARIŞTIRILDIKÇA SİRKE ANASI PARÇALANMIYORMU.

     • Çiftlik hayatı

      Karıştırmaya devam ettiğiniz süre boyunca sirke anası zamanla parçalanarak sirkenizin içinde dağılacaktır.

 3. Sirke anasını nerde bulabilirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*