ÇiçekGenel

Kantaron (Hypericum Perforatum)Tohumu Nasıl Alınır

İsterseniz siz de  kendi şifalı bitkiler bahçenizi oluşturabilirsiniz. Hatta bunu balkonunuzda dahi başarabilirsiniz.  Tüm bu bitkileri yetiştirip, kurutabilir, kendi çaylarınızı, yağ ,krem ve sabunlarınızı yapabilirsiniz. Peki bunu yapmanızın ne gibi faydaları vardır:

Bazı şifalı otlar  sadece tazeyken işe yaramakta, kurutulmuş olarak satılan bitkilerin ise hiçbir faydası bulunmamaktadır. Pek çok bitki ise toplanma tarihinden bir yıl sonra  etkilerini kaybetmeye başlar. İşte bu yüzden bu bitkilerin elinizin altında ve kendi kontrolünüzde olması onların şifasından maksimum faydalanmanızı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gerekli konulardan biride uzun süreli kullanımlarda bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Şifalı olarak adlandırılan pek çok bitkinin bilinçsizce tüketimi insan vücudunda onarılması imkansız zararlar doğurabilir. Her bitkide herkes için şifa taşımayabilir. Tüm bunların değerlendirmesi yapılarak kullanımına karar verilmelidir.

Rutubet, ısı ve ışık saklama sırasında  kurutulmuş bitkilerin bozulmasına sebep olan etkenlerdendir. Genel olarak bitkilerin serin, kuru ve karanlık yerde saklanması gerekir. Bitkiler bez torba veya cam kavanoz içinde saklanmalıdır. Plastik torbalar bitkilerin muhafazası için uygun değildir.  Işık geçiren cam kavanozlar ise karanlık dolap içine konularak muhafaza edilmelidir.

Kantaron bitkisi ülkemizde doğada  yabani olarak yetişir. Nisan ayında büyümeye başlar. En uygun hasat çiçek açmaya başladığı Mayıs-Haziran ayından itibarendir. Şifalı otları yetiştirdiğiniz bahçenizde kantaronda çiçekleri ile  güzel bir görünüm katacaktır.. Kantaron bitkisi bol güneş ihtiyacına karşılık çok su seven bir bitki değildir. Sarı kantaron, kılıç otu,kan otu, koyun kıran, yara otu, bin bir delik otu, yanık otu gibi isimlerle alınır. Pek çok türü vardır. Tohumundan kolaylıkla yetiştirilebilir. Ağustos eylül aylarında tohum kapsüllerini içerisinde oluşmuş küçük siyah tohumları toplanabilir. Ekim için  ise mart nisan ayları uygundur.

Tags

Related Articles

3 thoughts on “Kantaron (Hypericum Perforatum)Tohumu Nasıl Alınır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close