Sirkeler

Kaliteli Bir Sirke Nasıl Olmalıdır

Sirkenin kalitesi  içinde kullanılan meyvelerin kalitesine bağlıdır.  Bu birinci etkendir. İkinci etken ise sirkenin üretim yöntemidir. Sonra kullanılan malzemeler ,su ,sıcaklık ve üretim aşamasında bulunduğu ortamda(oksijen varlığı) kalitesini etkileyecektir. Meyve üretilirken kimyasal ilâçlara , suni gübrelere ve benzeri şeylere maruz kalırsa bu meyveden üretilmiş sirkede  zararlı atıklar taşıyacaktır.

Tamamen doğal yollarla fermente edilerek üretilmiş ve temiz meyvelerden yapılan sirke ise bedenimize şifa sağlayacaktır. Ve oldukça kaliteli olacaktır.  Sanayi tipi üretimde 2-3 aylık sirkeleşme süreci birkaç güne düşürülmektedir. Hatta saf asetik asit seyreltilerek de sirke üretilebilmektedir. Böyle bir durumda fermentasyon da söz konusu değildir. Durum böyle olunca:

Bir sirkenin  doğal yollarla fermente edilerek üretildiği nasıl anlaşılır?

 -Doğal olarak yapılan sirke bir fermentasyon  ürünüdür. Ev yapımı sirke, endüstriyel sirkeler kadar güçlü bir kokuya  ve tada sahip değildir  , tadını kullanılan doğal meyvenin aromasından alır.

-Özellikle sirke şişesinin alt kısmında tortu oluşması sirkenin doğallığını kanıtlayacaktır.

-Eğer sirke parlak, berrak ve içerisinde hiçbir tortu yok  ve yoğun asetik asit kokuyorsa  o sirkenin doğal olması pek mümkün değildir.

-Çalkaladığınızda bulanıklaşıp çok hafif köpük oluşuyorsa, buda doğal olduğunu gösterir. 

-Birde yapıldığı meyvenin aroma ve kokusunu hissedebiliyorsanız buda doğal yollarla fermente edilerek üretildiğini gösterir. 

-Doğal fermantasyon yoluyla üretilen bir sirkenin kullanımı esnasında, kapağı açıldıktan ve havayla teması başladıktan sonra   yüzeyinde tekrar ana oluşabilir. Bu durumda fermantasyonun devam ettiğini; sirkenin doğal olduğunu gösterir.

-Doğal yollarla fermente edilmiş bir sirke durdukça daha güzelleşir. Yani sirke için son kullanma tarihi yoktur.

 Tabiki buraya kadar yazdıklarım bizim tamamen fiziksel yollarla görsel olarak yapacağımız basit testler, bunun dışında aşağıda belirttiğim kaynaktaki linklere tıklayarak,  Sirkelerde yapılan analizleri, Sirke Mevzuatını , TS 1880 EN 13188’e göre sirke analizlerindeki değerlerin neler olması gerektiğini, sirke üretimi konusundaki metotları, kaliteyi artıracak ipuçlarını ve  sanayi sirkelerindeki hileleri bulabilirsiniz. Hatta

-Sirke yapımında sıcaklık aralığı ve  doğru süre ne olmalıdır ?

-Sirke anası 🙂 neden ve nasıl oluşur, bir süre sonra neden yüzeyden dibe çöker. Çökmesini ve çöktükten sonraki süreyi beklemek neden önemlidir?

-Asitler genelde tehlikeli kimyasallar olarak bilinir. Sanayide kullanılan konsantre asitler için doğru olan bu bilgiler,  sirkede oluşan asetik asit içinde geçerlimidir?

( Değildir çünkü  doğal yolla fermente olarak oluşmuş ve seyreltik haldedir.Standart Sirke, Türk gıda kodeksi ve USA standartlarına göre en az % 4, Avrupa Birliği standartlarına göre en az %5 asetik asit içerir.)

-Bir de banada sıkça sorulan   ” Sirkem bir süre sonra  eski keskinliğini yitirdi nedendir ?” ” Sirkem kötü kokmaya  ve yüzeyi küflenmeye başladı ”  ”Sirkemi dökmelimiyim, yoksa düzeltebilirmiyim?” gibi pek çok sorunun yanıtını bulmak mümkün.

Keyifle okumanızı dilerim.

Kaynak 1

Kaynak 2

Tags

Related Articles

12 thoughts on “Kaliteli Bir Sirke Nasıl Olmalıdır”

 1. Merhabalar. Sizin tarifinizle üzüm sirkesi yapmaya çalıştım. 1 ay kadar önce başladım tüm üzümler dibe çöktü ve biraz sirke anası oluştu üzerinde ama sizin resimlerinizdeki gibi kalin değil daha ince. Acaba kalinlasana kadar beklemelimiyim yoksa dibe çöktü diye süzmemeliyim bilemedim. Yardımınıza ihtiyacım var

  1. Meyveler dibe coktukten sonra ana oluşması beklenir ana oluştuktan sonra ananın dibe çökmesi beklenir. Dibe coktukten sonra süzülür.

 2. Filiz hanım merhaba
  yüzeyde oluşan sirke anasına hiç müdahale etmeden,elmalar gibi yüzeyden dibe doğru çökmesini bekleyin. Kalınlığı benimde bazen değişiyor. Meyvelerin şeker oranı ve ortam sıcaklığı bunu etkiliyor. Ben genelde sirke anasının çökmesinden sonra, bir on beş gün daha bekliyor ve sonra süzüyorum. Keskinliği ve kokusu sizin için yeterliyse siz hemende süzebilirsiniz. Süzme işleminden hemen sonra sirkeniz bulanık gözükebilir, fakat bekledikçe berrak ve parlak gözükecektir.Elinize ve emeğinize sağlık,sirkenizi sağlıkla tüketmenizi dilerim.

  1. Teşekkür ederim. İlk sirkem o yüzden sabirsizim biraz ? cokene kadar bekleyeyim ben. Tabi durabilirsem ?

   1. Rica ederiz, ne kadar tecrübeli olunsa da sirke oluşumu her zaman heyecan veren ve uzun bir süreç…

 3. Merhabalar
  Ben de sirke yaptım.çevremdekiler çok beğendi.
  sirkem tamamen berrak oldu.üç ayın sonunda süzüyorum.dibinde tortu oluştuktan sonra başka yere naklediyorum.tortular gelirken durdurup o şekilde dinlendirmeye devam ediyorum.iki üç kez bu şekilde yapıyorum.rengi marketlerde hazır satılan elma suları gibi oluyor.tabi bu süreç sirkeyi kurup süzmek üç ayın sonunu alıyorsa,berraklaşması da 3-4 ayı buluyor

  1. Yaptığınız işlemlerle sirkenizi tortudan tamamem kurtarıyor,uzun ama sağlıklı bir süreçle kaliteli bir sirkeye sahip oluyorsunuz,beğeniler artmaya devam edecektir.

 4. Merhaba sayenizde cesaret edip elma sirkesini yapmaya başladım fakat bu ilk deme oldugu için biraz acemilik oluyor fakat bir kac sorum var aslında herseye cevap vermişsiniz ama basıma gelen herzaman ki gibi olmayan gelir?elmalar amasya ve dogal bal aynen dediğiniz gibi yaptım elmalar dibe cöktü dibinde tortu oluştu fakat dediğiniz sirke anası oluşmadı sineklene kurtcuklara hiç girmiyeyim hiçbiri ortada yok?nerdeyse bir aydır bekliyorum sirke anası oluşması için bezle kavanoz agzı baglı diye su buharlaşıp ucuyor ve kavonoz iki litrelik nerdeyse yarısına kadar suyu kaldı ne yapmalıyım acaba öneriniz nedir?

  1. Merhaba, sirke anasının oluşamamasının en önemli sebebi meyvalarınızın şeker oranının alkol fermantasyonu için yeterli olmamasıdır.Yada ortam sıcaklığı, meyva oranı,süre, ortam hijyeni gibi pek çok etkende vardır.Toplam süre olarak sanırım henüz bir buçuk ay kadar olmuş. Süre çok kısa, bu yüzden acele etmeyin.Sirkenizi karanlık, direk güneş almayan bir yerde tutabilirsiniz, tek dikkat etmeniz havadar bir yer olması, yani bol oksijen bulunması. Asit fermantasyonu için bu gerekli. Sirke sinekleri genellikle yazın daha fazla oluyor. Kışın daha az görünüyorlar. Sirke anasının oluşumu sirkenizin kalitesi ve keskinliği açısından önemlidir. Oluşumu için bazen daha uzun süre gerekebiliyor.Oluşmamış olması kullanmanızı engellemez, tatdığınızda tad ve keskinliği iyi ise süzüp kullanabilirsiniz. Yeterki kullanım süresince küf,kötü koku ihtiva etmesin. Çünkü genelde eksik kalan süreçlerde sonrasında bu tip problemler oluşabiliyor. Bazı sirkelerimde benimde süreç hızlanıyor, bazılarındaysa özellikle alıç sirkemde ana oluşumu ve çökme süresi uzuyor.Emeğinize sağlık, umarım sağlık ve keyifle tüketirsiniz.

 5. Merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim. Faydalı bilgiler edindik ve tatbik ettik sayenizde. Sirke hakkındaki tezleri indirdim ama maalesef bilimsel olduğu için fazla anlamadım. Bizler için tercüme edermisiniz? Çok teşekkür ederim.

 6. Merhabalar ayın evreleri sirke kurarken önemli mı?Önemliyse ne zaman kurmalıyız?
  Bir de limon sirkesi kurdum ama anasi oluşmadı. Beyaz kef oluşuyor.Ben temizliyorum,şişesini degistirdim,süzdüm,içine sirke anasi koydum yok gene üstü beyazlaşti yani olmadı.Bu safha da yapabileceğim bir şey var mı?Sevgiler

 7. Merhaba:—kendi yaptığım elma sirkesinin keskinliği çok az(sirke geçen seneden kaldı) limonata gibi içiliyor. Keskinliğini nasıl arttırabilirim biraz.teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close