Sirkeler

İncir Sirkesi Nasıl Yapılır.

İşte tarifim:

  • 5 kg lık cam kavanoz
  • İçme suyu
  • 2-3 kg incir
  • Sirke anası ,yoksa fermente olmuş doğal sirke, oda yoksa bal

Yıkadığımız meyvalarının tamamem kurumasını sağlayalım. Sonra küçük parçalara ayıralım. Cam kavanozun yarısı kadar kurmak istediğim meyveyi koyuyorum, üzerine içme suyu ilave ediyorum. Sonra sirke anasını koyuyorum. Kavanozda   fermantasyon başladığında taşma olmaması için  suyu tam doldurmuyorum. Yaklaşık dört beş parmak altında bırakıyorum. Ve üzerini bir tülbentle örtüyoruz. Sonra  15-20 gün sabah akşam karıştırıyorum.

Meyveler üste olduğundan karıştırmasanız küflenme olabilir. Özellikle buna dikkat edelim. Yoksa meyvaların suyun dışında kalan kısımları küflenir ve atmak zorunda kalabiliriz. Sonra meyveler  yavaş yavaş kavonozun dibine doğru çökmeye başlıyor. Tamamen dibe çöktüğünde karıştırmayı  bırakıyoruz.15-20 gün sonra  kavonozun üzerinde sirke anası, sirke kurtçukları ve sirke sinekleri oluşuyor..

Sonra oluşan sirke anasıda dibe     çöküyor,bundan 15-20 gün sonra sirkenizi süzebilirsiniz. Toplam süreç yaklaşık iki yada üç ay..Kışın  ortam soğuk olduğu için dahada uzun sürebiliyor.Sirkeyi ne kadar uzun zaman bekletirseniz o kadar iyi olur.Süzerken sirke    anamızı  fazla zarar vermeden alıyoruz,onunla hemen yeni bir sirke kurabiliriz.Eğer kullanmayacaksak  bir miktar  üzerine sirke  ilave ederek  ağzı kapalı bir kapta karanlık serin bir yerde  muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğümüz meyveleri atıyoruz,tekrar kullanmıyoruz.

Sirkenizi tattığınızda keskinliği iyiyse  bir çay kaşığı kaya tuzunu fermantasyonu kesmek için ilave ettikten sonra sirkenizin ağzını sıkıca kapatıp serin karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Eğer  keskinliği az ise tekrar cam kavanozuna döküp ( meyve posasını muhakkak atın  tekrar içine koymayın )sirke ananızı da ilave edip üzerini tülbentle kapatıp   sirke keskinliği oluşana dek ,bir  kez daha bekletmeye devam edebilirsiniz. Birde ne kadar iyi süzerseniz süzün evde yaptığımız sirkeler hazırlar kadar net ve parlak olmaz. Bir miktar tortu muhakkak kalır,oda zamanla dibe çöker.

Genelde az meyva  ve çok su kullanıldığında,yada ekşi meyvelerde sirkeleşme geç olabiliyor.. Diğer yazılarımda süreçlerini resimlediğim sirkelerin yapılış aşamalarını daha ayrıntılı görebilirsiniz. Afiyet ve şifa olsun….

Tags

Related Articles

2 thoughts on “İncir Sirkesi Nasıl Yapılır.”

    1. Sümeyye Hanım merhaba,aslında ana amacımız bu süreçte her iki fermentasyonunda sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi.Eğer kullanacağınız meyvelerin şeker oranı yeterli,bulunduğu ortam ve sıcaklık uygun ise hiçbir şey ilave etmeseniz de bu süreç zaten işleyecektir. Biz bu sürecin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmak ve hızlandırmak için sadece sirke anası,doğal yolla fermente olmuş sirke yada gerekli gördüğümüz durumlarda bazı sirkelerimizde bal kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close