Genel

Evde Ay çekirdeği Nasıl Kavrulur

Ay çekirdeği köyümüzün başlıca geçim kaynaklarındandır. Her sene ekilir.Tarladaki hasatı biçerdöver dediğimiz  makinalarla yapılır. Biz bahçemize ektiğimiz ay çekirdeklerini ise eski yöntemle hasat etmeye devam ederiz. Yeterli olgunluğa ulaştığında elimizde bıçak yada kesici bir alette ay çekirdeğinin kafasını uzun gövdesinden ayırır , sonra sopalarla vurarak çekirdeklerin kafalardan çıkmasını sağlarız. Sonrasında sererek kurutur ve hafif rüzgarda savurarak çekirdek dışındaki  yapraklarından temizleriz.

Arta kalan  kafa ve saplarını kışın yakacak olarak kullanırız. Çok hızlı yanar çıra gibidir. Yani  ay çekirdeğinin her  şeyi kıymetlidir, atılmaz bizde. Unutmadan yazın en büyük zevkimiz henüz yeni olgunlaşmış  ay çekirdeklerinden bahçenin en büyük olanını bulup koparıp yaş haliyle yemektir. Bu haliylede çok lezzetlidir.

Durum böyle olunca biz  hasatını tamamladığımız ay çekirdeğimizin bir kısmını kendimize  ayırır , bir sonraki hasatımıza kadar   çiğ yada kavurarak tüketiriz. Kavurmak için  sobanızı, ocağınızı yada fırınınızı kullanabilirsiniz.

Ay çekirdeği nasıl kavrulur :

-Çiğ olarak temin ettiğiniz ay çekirdeklerini gerekli görürseniz iyice yıkayın. ( Ben kendimiz herhangi bir kimyasal ilaç kullanmadığımızdan tamamen doğal ürettiğimizden ve temiz kuruttuğumuzdan yıkamadan direk kavurmaya başlıyorum ) .

–  Sonra ay çekirdeklerine çok az un ve istediğiniz ölçüde tuz ilave edip iyice karıştırın.  Unu kullanmamızdaki amaç tuzun çekirdeğe daha rahat tutunabilmesi içindir. Eğer tuzsuz isterseniz unda ilave etmeden direk kavurmaya başlayabilirsiniz. Ama bu süre içersinde devamlı başında olalım.

-Ocakta yapacaksanız orta ateşte sürekli karıştırarak çekirdekler suyunu çekip sertleşene kadar kavurun. Yaklaşık 20- 30 dakika sürebilir. Sonra bir kaç tanesini yiyerek kontrol edin ,istenilen çıtırlığa ulaştığında ocaktan alarak işleme son verin.

-Fırında yapacaksanız , ay çekirdeğini fırın  tepsisine yayalım, üzerine su,tuz ve un koyarak karıştıralım. 150 -180 derecelik fırında ara ara karıştırarak kavrulmasını bekleyelim. Yine bir kaç tanesini yiyerek kontrol edelim ve fırından çıkaralım…

-Kavurduğunuz miktar fazlaysa,daha sonra kullanmak üzere rutubetsiz bir ortamda ağzı kapalı olarak bir cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz

Afiyet olsun …

Tags

Related Articles

4 thoughts on “Evde Ay çekirdeği Nasıl Kavrulur”

 1. Merhabalar,
  Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.
  Yazınızda bahsettiğiniz ilaçsız çiğ kuruyemişlerlerden satın alma imkanımız var mı.
  Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin bey teşekkür ederim, beğenmenize sevindim.Bloğumuz sadece bilgilendirme amaclı olduğu için, ürün tedariki ve satış konusunda ne yazık ki yardımcı olamıyoruz.

 2. Merhaba. Cekidekler suyunu cekene kadar demissiniz o kismi anlayamadım 🤔 tawada kavururken de su mu koyuyoruz?
  Sewgiler

  1. Gizem hanım merhaba,tavada kavururken tuz ve un kullanırsanız hafif ıslatıp çekirdeklere karışmasını ve tutunmasını sağlıyoruz. Yada yıkayarak kavurmayı tercih ettiğinizde çekirdekleriniz ıslak olacaktır. Mesajınızla bizde suyu belirtmeyi atladığımızı farkettik. Tuz kullanmadan direk kavurduğunuzda suya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizde sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close