Sirkeler

Erik Sirkesi Nasıl Yapılır

Eriğimiz bu sene bolluk  yılındaydı, dalları meyvalarını taşımakta zorlandı. Bizde reçel,komposta ve sirkesini hazırladık. Sizde deneyebilirsiniz , beğeneceğinizi umuyoruz.

Erik sirkesinin yapılışı

  • 5 kg lık cam kavanoz
  • İçme suyu
  • 2-3 kg  erik
  • Sirke anası, yoksa fermente olmuş doğal sirke, oda yoksa bal

İlk sirkemi kurarken  evde bal vardı. Ben ballla başladım. Beş kg lık kavanoza üç çorba kaşığı koydum. Süreç tamamlandığında  hem sirke anası oluştu , hemde artık fermente olmuş doğal sirkem vardı.Şimdi   her sirkemden oluşmuş  sirke anası olduğu için yeni sirke hazırlarken  sadece onu  kullanıyorum. Dediğim gibi bu üçünden birini kullanabilirsiniz. Ama en verimli  ve en keskin sirkenin sirke anasıyla olduğunu tespit ettim.Sirkesini yapmak istediğiniz meyvelerın doğal olmasına dikkat edin. Meyveleri kabuklarıyla kullandığımızdan ilaçsız ve mumsuz olmalı. Yıkadığımız meyvelerin tamamem kurumasını sağlayalım.Sonra küçük parçalara ayıralım.Cam kavanozun yarısı kadar kurmak istediğim meyveyi koyuyorum, üzerine içme suyu ilave ediyorum. Sirke anasını koyuyorum. Kavanozda   fermantasyon başladığında taşma olmaması için  suyu tam doldurmuyorum.Yaklaşık dört beş parmak altında bırakıyorum.Ve üzerini bir tülbentle örtüyoruz. Sonra  15-20 gün sabah akşam karıştırıyorum.

Meyveler üste olduğundan karıştırmasanız küflenme olabilir.Özellikle buna dikkat edelim.Yoksa meyvaların suyun dışında kalan kısımları küflenir ve atmak zorunda kalabiliriz.Sonra meyveler  yavaş yavaş kavonozun dibine doğru çökmeye başlıyor. Tamamen dibe çöktüğünde karıştırmayı  bırakıyoruz.15-20 gün sonra  kavonozun üzerinde sirke anası, sirke kurtçukları ve sirke sinekleri oluşuyor..

Sonra oluşan sirke anasıda dibe     çöküyor,bundan 15-20 gün sonra sirkenizi süzebilirsiniz. Toplam süreç yaklaşık iki yada üç ay. Kışın  ortam soğuk olduğu için dahada uzun sürebiliyor.Sirkeyi ne kadar uzun zaman bekletirseniz o kadar kaliteli olur. Süzerken sirke    anasına fazla zarar vermeden alıyoruz,onunla hemen yeni bir sirke kurabiliriz.Eğer kullanmayacaksak  bir miktar  üzerine sirke  ilave ederek  ağzı kapalı bir kapta karanlık serin bir yerde  muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğümüz meyveleri atıyoruz,tekrar kullanmıyoruz.

Sirkenizi tattığınızda keskinliği iyiyse  bir çay kaşığı kaya tuzunu fermantasyonu kesmek için ilave ettikten sonra sirkenizin ağzını sıkıca kapatıp serin karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.Eğer  keskinliği az ise tekrar cam kavanozuna döküp ( meyve posasını muhakkak atın  tekrar içine koymayın )sirke anasını da ilave edip üzerini tülbentle kapatıp   sirke keskinliği oluşana dek ,bir  kez daha bekletmeye devam edebilirsiniz. Birde ne kadar iyi süzerseniz süzün evde yaptığımız sirkeler hazırlar kadar net ve parlak olmaz.Bir miktar tortu muhakkak kalır,oda zamanla dibe çöker. Genelde az meyve ve çok su kullanıldığında,yada ekşi meyvelerde sirkeleşme geç olabiliyor..Diğer yazılarımda süreçlerini resimlediğim sirkelerin yapılış aşamalarını daha ayrıntılı görebilirsiniz. Afiyet ve şifa olsun….

Tags

Related Articles

2 thoughts on “Erik Sirkesi Nasıl Yapılır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close