Genel

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır

Kasım ayıydı, nar fidanımız  dikim için bize getirildiğinde o kadar cılızdı ki , kışı geçirip ,ilkbaharda   bize ilk yapraklarını gösterinceğe dek onun için çok endişelenmiştim. Ama o  cılız fidan şimdi bize her yıl az yada çok meyve veren bir ağaç oldu.

Büyümesini izlediğiniz bir ağacın her meyvesi sizin için çok kıymetli oluyor. Bu yüzden narımızın kabuklarını dahi atamıyoruz 🙂  Aslında sirke yaparken narı zaten kabuklarıyla kullanıyorduk. Sonrasında kabuğunun da çok faydalı olduğunu duymaya başladıkça ve bilgilerimiz artıkça yemek için kullandığımız narların  kabuklarını kurutmaya başladık. Böylelikle elimizde mevsimi dışında da kuruttuğumuz nar kabukları oluyor ve yazında çayını içebiliyoruz. Her sene mevsiminde  kabukları yeniden kurutuyoruz.Hatta  artık çayının tadı hoşumuza gitmeye bile başladı.

Eğer sizde kurutmayı düşünürseniz dikkat edilmesi gereken en önemli şey temiz ortamda yetişmiş ,ilaçlanmamış doğal narları temin etmeye çalışın. Tüm bunlardan emin değilseniz kabukları kullanmayın. Kabuklarını kullanacağınız narları iyice yıkayarak, kabukları iç zarlarından temizleyip, parçalayarak temiz bir ortamda kurutun,sonrasında cam bir kavanozda ağzı sıkıca kapalı olarak muhafaza edebilirsiniz.

Çayını hazırlarken bir su bardağı için bir tatlı  kaşığı büyüklüğünde bir parça nar kabuğu atıyorum.5-10 dk kaynatıp süzerek içiyoruz. Şeker kullanmıyoruz.  Eğer tadı buruk gelir ve zorlanırsanız bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Tüm bu tür çaylarda olduğu gibi günde 1-2  fincandan fazla tüketmiyoruz. Biz seviyoruz, umarım sizde beğenirsiniz.  Afiyet olsun …..

 

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close