Anasayfa » Şifalı Bitkiler » Kapari Turşusu Nasıl Yapılır

Kapari Turşusu Nasıl Yapılır

Kapari karpuzunu bu sene Pamukkale den topladık. Temmuz ayında olduğumuzdan artık çoğunluğu karpuz halindeydi. Kapari dikenli bir bitki olduğundan toplaması dikkat istiyor. Eğer siz mayıs haziran aylarında  kapari görürseniz tomurcukları ve taze filizlerini de toplayabilirsiniz. Turşusunu ,salamurasını yapabilir,yada tomurcuklarını kurutup çay olarak kullanabilirsiniz. Kaparinin reçeli de yapılıyor,ama  henüz  reçelini  yapmayı denemedim.

Doğada kendiliğinden yetişmekte olan kapariği üretmek isterseniz eğer Ağustos ve Eylül aylarında kapari karpuzlarından  tohum alınabilir. Karpuzcukların içindeki tohumlar  güneşte kurutulur. Bu tohumlar, mart ayı sonunda ekilir. Eğer tohumdan yetiştirmeyi düşünmezseniz kapari fidesi  satın alarakta ekebilirsiniz. Su ihtiyacı fazla duymayan sıcağı seven bir bitkidir. Özellikle verimsiz ekim yapılmayan alanları değerlendirebileceğimiz bir bitkidir.

Eve gelince kapari  karpuzu turşusunun yapımına başladık. Değişik tariflere ulaşabilirsiniz,benim tecrübe edip en leziz bulduğum tarifimi  sizlerle paylaşıyorum:

Ben  kapari karpuzlarını saplarıyla beraber hazırlıyorum, siz isterseniz saplarını kesebilirsiniz. Derin su dolu bir kaba koyup,her gün bir hafta boyunca suyunu değiştirdim. Böylelikle acısının gitmesini sağlıyoruz.

Sonra bir kg cam kavanoza kapari karpuzları ve sarımsak yerleştirilir,bir çorba kaşığı dolusu kaya tuzu 700-800gr içme suyunda çözülür, 200-300 gr doğal fermente olmuş sirkeyle beraber kapari karpuzlarının üzerine  ilave edip ağzını kapatıyoruz. Yaklaşık bir ay kadar sonra kullanabilirsiniz. Kullanmaya başladığımızda serin ve karanlık bir yerde muhafaza ediyoruz. Ben kullanırken üzerine biraz zeytin yağı ilave ediyorum,sizde deneyebilirsiniz. Tadını başlangıçta yadırgayabilirsiniz, ama zamanla hoşunuza gidecektir. Bence sizde kapari turşusu yapmayı denemelisiniz.

Hakkında Sibel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*