Sirkeler

Gül Sirkesi Nasıl Yapılır

Her renk gülü kullanabilirsiniz,biz kırmızı güllerimizi kullandığımız için sirkemizin rengi kırmızı oldu. Sirkemiz  aromatik , gül kokulu  ve gül suyuna benzeyen bir tada sahip olduğundan ,kullandığınızda gülden yapıldığını anlıyorsunuz. Siz değişik renkte güller  kullanırsanız sirkenizin rengi de değişecektir.

Gül sirkesi yapılışı

  • -5 kg lık cam kavanoz
  • -İçme suyu
  • -Kavanozun yarısına ulaşacak miktarda gül yaprakları
  • -Sirke anası ,yoksa fermente olmuş doğal sirke, oda yoksa bal

İlk sirkemi kurarken  evde bal vardı.Ben ballla başladım. Beş kg lık kavanoza üç çorba kaşığı koydum.Süreç tamamlandığında  hem sirke anası oluştu ,hemde fermente olmuş doğal sirkem vardı.Şimdi   her sirkemden oluşmuş  sirke anası olduğu için yeni sirke hazırlarken  sadece sirke anası kullanıyorum. Dediğim gibi bu üçünden birini kullana bilirsiniz..Ama en verimli  ve en keskin sirkenin sirke anasıyla olduğunu tespit ettim.Cam kavanozun yarısı kadar gül yapraklarını koyarak,üzerine içme suyu ilave ediyorum. Sirke anasını koyuyorum.Kavanozda   fermantasyon başladığında taşma olmaması için  suyu tam doldurmuyorum.Yaklaşık dört beş parmak altında bırakıyorum.Ve üzerini bir tülbentle örtüyoruz.

Sonra  15-20 gün sabah akşam karıştırıyorum.Karıştırmasanız küflenme olabilir.Özellikle buna dikkat edelim.Yoksa yaprakların suyun dışında kalan kısımları küflenir ve atmak zorunda kalabiliriz. Sonra yapraklar  yavaş yavaş kavonozun dibine doğru çökmeye başlıyor. Tamamen dibe çöktüğünde karıştırmayı  bırakıyoruz.15-20 gün sonra  kavonozun üzerinde sirke anası ,sirke kurtçukları ve sirke sinekleri oluşuyor..Sonra oluşan sirke anası da dibe     çöküyor,bundan 15-20 gün sonra sirkenizi süzebilirsiniz.

Toplam süreç yaklaşık iki yada üç aydır .Kışın  ortam soğuk olduğu için dahada uzun sürebiliyor.Sirkeyi ne kadar uzun zaman bekletirseniz o kadar iyi olur.Süzerken sirke    anamızı  fazla zarar vermeden alıyoruz,onunla hemen yeni bir sirke kurabiliriz.Eğer kullanmayacaksak  bir miktar  üzerine sirke  ilave ederek  ağzı kapalı bir kapta karanlık serin bir yerde  muhafaza edebiliriz.Süzdüğümüz meyveleri atıyoruz,tekrar kullanmıyoruz.

Sirkenizi tattığınızda keskinliği iyiyse  bir çay kaşığı kaya tuzunu fermantasyonu kesmek için ilave ettikten sonra sirkenizin ağzını sıkıca kapatıp serin karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.Eğer  keskinliği az ise tekrar cam kavanozuna döküp ( meyve posasını muhakkak atın  tekrar içine koymayın )sirke anasını da ilave edip üzerini tülbentle kapatıp   sirke keskinliği oluşana dek ,bir  kez daha bekletmeye devam edebilirsiniz.

Birde ne kadar iyi süzerseniz süzün evde yaptığımız sirkeler hazırlar kadar net ve parlak olmaz.Bir miktar tortu muhakkak kalır,oda zamanla dibe çöker. Genelde az meyva  ve çok su kullanıldığında,yada ekşi meyvelerde sirkeleşme geç olabiliyor..Diğer yazılarımda süreçlerini resimlediğim sirkelerin yapılış aşamalarını daha ayrıntılı görebilirsiniz.Afiyet ve şifa olsun….

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close