Genel

Evde Yeşil Kırma Zeytin Nasıl Yapılır

Yeşil zeytini kırma, çizme veya bütün  olarak  hazırlayıp, tüketebilirsiniz… Kırma zeytin olgunlaşmaya başlayan yeşil zeytinlerden yapılan, çabuk yeme olgunluğuna gelen , kısa süre dayanan zeytindir. Bu yüzden kırma zeytin hemen yemek için yapılır.Çizme zeytin biraz daha uzun dayanır. En uzun süre dayananı ise bütün olarak hazırlanan zeytinlerdir.

Benimde yemeğe doyamadığım ,en çok sevdiğim zeytin türü  ise kırmadır.Her sezon muhakkak yapmaya çalışırım.

TARİFİM:

Yeşil zeytinler toplanır,  iyice yıkanır,  yaprakları ve sapları ayıklanır,

Sert bir zemin üzerinde çekirdekleri ezilmeden kırılır, ben bu iş için taş kullanıyorum.

Bir  cam kaba yerleştirilir ve üzerine su ilave ederek doldurulur. Zeytinlerin kırıldıktan sonra çabuk kararabileceklerinden  seri bir şekilde hareket edilmelidir.

Ben  küçük cam kavanozları kullanıyorum ,açıldıktan sonra çabuk tüketebildiğmizden yumuşamadan kullanıyoruz.

Zeytinin  suyunu ne kadar sık değiştirseniz  acılığı o kadar çabuk gider ve yeme olgunluğuna ulaşır.Bu yüzden ben hergün değiştiriyorum. İlk günler  fermantasyon başladığından kabarma yapacaktır ,kavanozlardan hafif taşma yapabilir.10-12 gün sonra zeytinlerdeki acılık gidiyor ve yenilebilir kıvama gelmiş oluyor,eğer zeytinin suyunu daha uzun sürede değiştirirseniz  zeytinlerin olgunlaşma süresi  uzayacaktır.

Zeytinleri tadıp acılığı gittiyse yiyeceğiniz kadar zeytini suyundan çıkartıp, kaseye alıp üzerine isterseniz hafif tuz, kekik, sızma zeytinyağı ve limonla sofranıza koyabilirsiniz.

 Zeytinlerin acılığı gidip yenilebilecek hale geldikten sonra  ,son kez suyunu değiştirip  yeni su alarak içine bir miktar kaya tuzu  ilave ederek ağzını sıkıca kapatarak yumuşama ve bozulma olmadan daha uzun süre saklayabilirsiniz.Ben genellikle kullanmaya başladığımda buzdolabına  koyarak muhafaza ediyorum.  Serin,karanlık bir yerdede muhafaza edebilirsiniz.  Afiyet olsun…

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close