Genel

Evde Çizme Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Şimdiye kadar yapmadıysanız muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. Zeytinlerinizin olma süresi çeşidine , bulunduğu ortamın sıcaklığına , çiziğin sayısına ve derinliğine  göre değişecektir.Ama ortalama süre yaklaşık 8-10 gün kadardır.

-Yeşil zeytinler toplanır,  iyice yıkanır,  yaprakları ve sapları ayıklanır,

-Keskin bir bıçak yardımıyla  zeytine iki yada üç çizik atabilirsiniz.

-Bir kaba yerleştirilir ve üzerine su ilave ederek doldurulur. Zeytinlerin çizildikten sonra çabuk kararabileceklerinden  seri bir şekilde hareket edilmelidir.

Ben  1 kg lık cam kavanozları kullanıyorum ,açıldıktan sonra çabuk tüketebildiğimizden yumuşamadan kullanıyoruz.

-Zeytinin  suyunu ne kadar sık değiştirseniz  acılığı o kadar çabuk gider ve yeme olgunluğuna ulaşır.Bu yüzden suyunu  hergün değiştiriyorum. İlk günler  fermantasyon başladığından kabarma yapacaktır ,kavanozlardan hafif taşma yapabilir. 10-15 gün sonra zeytinlerdeki acılık gidiyor ve yenilebilir kıvama gelmiş oluyor,eğer zeytinin suyunu daha uzun sürede değiştirirseniz  zeytinlerin olgunlaşma süresi  uzayacaktır.

-Zeytinleri tadıp acılığı gittiyse yiyeceğiniz kadar zeytini suyundan çıkartıp, kısa sürede tükedeceğiniz miktarda kaseye alıp üzerine isterseniz hafif tuz, kekik, sızma zeytinyağı ve limonla sofranıza koyabilirsiniz.

– Zeytinlerin acılığı gidip yenilebilecek hale geldikten sonra  ,son kez suyunu değiştirip  yeni su alarak içine bir miktar kaya tuzu  (  yaklaşık 1 kg için bir çorba kaşığı) ilave ederek ağzını sıkıca kapatarak yumuşama ve bozulma olmadan daha uzun süre saklayabilirsiniz.Ben genellikle kullanmaya başladığımda buzdolabına  koyarak muhafaza ediyorum.  Serin,karanlık bir yerdede muhafaza edebilirsiniz.  Afiyet olsun…

Tags

Related Articles

2 thoughts on “Evde Çizme Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır”

  1. Merhaba, sitenizi yeni keşfettim. Çok güzel tarifler var, bizde yeşil zeytini hep hazır alıyorduk ama tarifiniz beni heyecanlandırdı bende denemek istiyorum. Umarım güzel bir sonuç elde ederim.

    Teşekkürler.

    1. Çok teşekkürler,tam zamanı deneyin , beğenerek tüketeciğinizi ve her sene hazırlayacağınızı düşünüyorum.Dikkat etmeniz gereken koruyucu olarak sadece tuz kullandığımızdan kullanım süresi satın aldıklarınız kadar uzun olmayacaktır.Zaten çerez tadında olduğundan çabucak tükeniyor 🙂 Şimdiden afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close