DoğaŞifalı Bitkiler

Doğadan Hediyeler

Bitki çaylarını ve kürlerini uygulamayı sevdiğim için , gittiğim her doğa gezisinden   topladığım bitkilerle  eve dönerim. Hazır olan poşete girmiş bitki çaylarını  pek kullanmıyorum.  Kendim toplayıp,temizleyip,yıkayıp,kurutmayı  daha çok tercih ediyorum Bölgemde olmayan bitkileri ve bitkisel yağları ise sadece güvendiğim yerlerden , iyice sorgulayarak alıyorum.

Böyle olunca nerden toplandı, temizlendi mi, raf ömrü doğrumudur diye düşünmüyorum. Hem böylelikle bitkileri her sene biraz daha fazla tanıyorum, bazende sırf toplamaya gitmek benim için  güzel bir deneyim oluyor. Tabi  yanlış yada zararlı bir bitkiyi toplamaktan da korkuyorum, bir yazıda  bitkilerin zehirli ikizleri olduğunu okumuştum. Eğer tam olarak tanımadığım bir bitki ise vazgeçiyorum. Ama muhakkak fotoğrafını çekiyorum,sorabileceğim kişileri arıyorum.

Çayını yada kürünü hazırlamak için bitkilerin çiçeğinin mi,yaprağının mı,tohumunun mu,meyvesinin mi,kökünün mü, yada tamamının mı toplanması gerektiğinide bilmek gerekiyor. Toplamanın yapılacağı alanın zirai ilaçlama yapılmamış, çevre kirliliğine maruz kalmamış olması gerekiyor. Tabi bitkilerin en etkili olacakları  dönemlerinde toplanmaları gerekiyor. Zamanla bilgi birikimim artıyor.

Sonuçta ziraatçi,yada bitki bilimci değilim.Araştırıyorum, öğrenmek için zaman ayırıyorum. Doğayı çok seviyorum. Var olan her bitki ve canlının biz bilmesekte  faydası olduğuna inanıyorum. Bir daha ki toplama zamanında daha tecrübeli oluyorum.

Birde kullanacağım kadar topluyorum. Çünkü zamanla kurutulmuş bitkiler şifa verme özelliğini yitiriyorlar. Aşırıya kaçmak ,doğayı tahrip etmek bence.

Sadece kurutmak için değil, bazen yemeğini yapabileceğim bitkilere de rastlıyorum. Ebe gümeci, turp otu, kuzukulağı, hodan, ekşi ot, madımak. Bazende reçellik kuşburnu,kozalak,böğürtlen buluyorum.

Bazende sadece evime aksesuar olarak kullanmak için  taşlar,kurumuş dallar ,yapraklar topluyorum. Çocuklar gibi seviniyorum,doğanın hediyeleri bunlar, benim için hazırlamış diyorum. Mutlu oluyorum. Tabi eve döndüğümüzde hummalı bir çalışma başlıyor … Eminim doğada sizin de bulmanızı bekleyen hediyeler vardır 🙂 Atın kendinizi doğaya , doğa candır….

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close