Çiçek

Dam koruğu (Sedum)

Sedumların çok sayıda türleri ve kültür çeşitleri vardır. Çok yıllık bitkilerdir  Üretimleri ayırma ve çelikleme ile olur.Tam güneşli veya hafif gölgeli alanlarda çok iyi gelişme gösterir. Kuraklığa çok dayanıklıdır. Besin maddesi yönünden fakir ve taşlı olan topraklarda bile iyi gelişme gösterirler. Dikim ilkbahar ve sonbaharda yapılabilir.

Önemli Sedum Türleri

-Kaside, Kırbaçsırımı Scutellaria orientalis

-Acı damkoruğu Sedum acre

-Beyaz damkoruğu Sedum album

-Sarı damkoruğu Sedum reflexum

-Dam koruğu ,Sedum pallidum

-Üçlüm çiçeği, Üçbaşlı damkoruğu Sedum sieboldii

-Anne çiçeği Sedum spectabile

-Makarna, Sedum spurium

-Sedum palmeri

Aşağıda fotoğraflarını gördükleriniz Sarı damkoruğu  (Sedum reflexum) ve Beyaz damkoruğu( Sedum album)dur.

Sedum album (beyaz dam koruğu): 5–15 cm boyunda, çok yıllık, ,yayılıcı, kırmızımsı gövdeli, gevşek kümeler halinde büyüyen  bir bitkidir. Yapraklar  sarmal dizilişli, silindirik-yumurtamsı, sukulent kırmızı renkli ve tüysüzdür. Çiçekler  yıldız şeklinde, bazen beyaz bazen pembe renklidir. Yaz aylarında çiçek açarlar.
Çelik ve ayırma ile üretilir. Sürünücü gövdeler toprağa değdiği yerde kök oluşturur.İlkbahar ve sonbaharda keskin bir bıçak ile köklü parçalar ayrılarak yeni yerlerine dikilirler.Bol güneşli ve ılıman iklimlerde yetişir. Taşlı, kumlu, geçirgen, kireç bakımından zengin toprakları tercih eder. Az sulanması gerekir. Soğuklara karşı dayanıklıdır.
Yer örtücü bitkisi olarak geniş alanlarda kullanılır.

Sedum reflexum (sarı dam koruğu); 30 cm boyunda yayılıcı, çok yıllık, çiçek taşıyan gövdeler dik,  yeşil otsu bitkilerdir. Yapraklar sarmal dizilişli,  uca doğru sivri,  yeşil renklidir. Çiçekler sarı renklidir.Çiçeklenme yaz aylarında gerçekleşir.

Çelik ve ayırma ile üretilir. Kesilen gövde çelikleri  rahatlıkla köklendirilebilir. İlkbahar ve sonbaharda köklü parçalar keskin bir bıçakla kesilerek çoğaltılabilir.
Bol güneşli yerlerde, açık alanlarda ve ılıman iklimlerde yetişir. Taşlı, kumlu,geçirgen, kireç bakımından zengin toprakları tercih eder. Yaz aylarında su az verilmeli, kış aylarında ise tamamen kesilmelidir.

Geniş alanlarda yer örtücü bitki olarak kullanılır.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

Close
Close