Tatlılar

Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır

Tam bir dönüşüm hikayesi. En güzeli de tohumla başladığımız yolculuğun yine tohumla sonlanması… Bahçemizden soframıza olan bir yolculuk bu. Ekmek,büyütmek ,hasat etmek. Minik bal kabaklarımızda büyüdü,büyüdü kocaman oldular. Onlar büyüdükçe mutlu olduk,umutlandık. Ve çok sevdiğimiz bal kabağı tatlısının hazırlığı başladı.İşte tarifimiz, umarim dener ve  sizde beğenirsiniz 🙂

Bal Kabağı Tatlısının yapılışı

  • 2 kg bal kabağı,
  • 1 kg toz şeker

Bal kabağımızı kesip  ,küçük dilimlere ayıralım ve içindeki çekirdeklerini temizleyelim. Sonra üzerindeki  kabuğu soyalım. Kabukları temizlenmiş kabaklarımızı küçük parçalara ayıralım.

Bal kabaklarını yıkayıp büyük bir tencereye  yerleştirelim.

Bal kabaklarının aralarına ve üzerine  toz şekeri gezdirerek dökelim. Bir iki saat  ya da bir gece ağzı kapalı olarak bekletelim. Bu bekleme sırasında bal kabağı su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yoktur.Eğer acilen yapmanız gerekiyor ve bekletemiyorsanız içerisine iki su bardağı su ilave edin.

Tencerenin kapağını hafif hava alacak şekilde kapatalım ve kabakları kısık ateşte pişirelim.

Tencerenin dibinde hafif  şerbet kalana kadar devam edelim.Unutmadan fazla pişirirsek  bal kabakları servis yaparken parçalanacaktır. Bu yüzden pişme işlemi devam ederken ara ara kontrol edelim.

Bal kabağı tatlımız soğuyunca üzerini dövülmüş ceviz serperek servis yapalım.Arzu ederseniz kaymakta kullanabilirsiniz. Afiyet olsun…

Tags

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close