Genel

Ağaç Bamyası (Araujia sericifera) Nasıl Yetiştirilir

Ağaç bamyası  sarmaşık şeklinde,güçlü,hızlı büyüyen , çok yıllık bir bitki türüdür. Güneşli yada yarı gölgeli alanları sever. Tohumdan üretilebildiği gibi çelik alma yöntemiyle de çoğaltılabilir. Tohumların çimlenmesi 18-20 derece sıcaklıkta 2-4 hafta  arasında gerçekleşir.Tohumların daha hızlı çimlenmesi için  bir gün ılık su veya nemli bez içerisinde bekletilebilir. Bu şekilde suyu içine alan tohumlar daha kolay çimlenecektir. Ekim derinliği tohumların büyüklüğünün 2-3 katı  kadar olmalıdır. Tohumu ekerken tohum ocakları arası mesafe 40-50 cm arasında olabilir. Her tohum ocağına 2-3 tohum konulabilir.

Tohumlarınızı ev içersin de,  iç mekanlarda her zaman, yani 12 ay ekebilir, tarla  ve bahçelere ise  ilkbahar ve yaz aylarında ekebilirsiniz. Bahçenize ekim yapacaksınız ev içersinde ürettiğiniz fideleriniz var ise onları kullanarak erken hasat elde edebilirsiniz. Saksı içerisinde yetiştirilecekse saksı toprağınızın %80 i torf %20 perlit karışımı olması bitkinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olur. Gübreleme ihtiyacı için yanmış hayvan gübresi ,yada solucan gübresi kullanılabilir.

Bitki yaklaşık olarak -7,-8 derece olan  kış soğuklarına kadar dayanır. İkinci yılından başlayarak ağustos ayından başlayıp  kasım sonuna kadar sürekli  meyve verir. Meyvelerinin rengi yeşil ,şekli oval,dolmalık bibere benzer şekildedir. Çiçekleri  krem beyaz,açık pembe rengindedir ve güzel kokar.Haziran ayında çiçekleri açar. Bu yüzden süs bitkisi olarakta yetiştirilir. Meyvelerinden kızartma.etli yemek ve dolma yapılır. Ağaç bamyasının yemeğinin daha leziz olması için  meyvenin  ufakken toplanması gerekmektedir. Daha fazla büyüyen meyve sert ve aşırı lifli bir hal alabileceğinden dolayı yemeği lezzet açısından önerilmez. Evinizde balkonda saksı içerisinde yada bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Olgunlaşan meyveleri tohumluk olarak bırakılıp kuruması sağlanır. Sonrasında dış ,odunsu kahverengi kabuk açılarak içerisindeki siyah tohumlar tüylerinden temizlenerek alınır. Ağaç bamyasının tohumlarının bir kenarı tüy gibi olduğundan, açıldığı zaman rüzgarla birlikte dağılarak  kendiliğinden de üreyebilir .Tohumları  serin ve kuru bir ortamda güneş görmeyecek şekilde saklayıp,sonraki  senelerde ekebilirsiniz .

 

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close